IV Convegno Internazionale della Società degli Italianisti Polacchi (SIP IV): „Svolte e cambiamenti negli studi letterari, linguistici e glottodidattici”, Dipartimento degli Studi Umanistici dell’Università della Slesia, 9-11 dicembre 2024

Szanowni Państwo,

zapraszamy do zapoznania się z plakatem IV Zjazdu Stowarzyszenia Italianistów Polskich „Svolte e cambiamenti negli studi letterari, linguistici e glottodidattici”, Uniwersytet Śląski, 9-11 grudnia 2024.

Prof. dr hab. Roman Sosnowski członkiem-korespondentem Accademia della Crusca

Z wielką radością informujemy, że prof. dr hab. Roman Sosnowski, Kierownik Zakładu Filologii Włoskiej Instytutu Filologii Romańskiej UJ, członek SIP, został członkiem korespondentem Accademia della Crusca, najważniejszej instytucji zajmującej się językiem włoskim. To już druga osoba z Polski i jednocześnie druga osoba należąca do SIP, która weszła w skład Accademia della Crusca. Jako pierwsza zaszczytu tego dostąpiła w lipcu 2006 r. prof. UW dr hab. Elżbieta Jamrozik.

Serdecznie gratulujemy!

Accademia della Crusca, powstała w 1583 roku,  jest najważniejszą instytucją, która zajmuje się językiem włoskim. Pierwszym jej przedsięwzięciem była publikacja w 1612 r. Vocabolario della Crusca – słownika, który miał kluczowy wpływ na kształtowanie się języka włoskiego. Liczba członków Akademii jest ściśle ograniczona. Ich działalność ma charakter naukowy – akademicy ze szczególną troską dbają o formę i rozwój języka włoskiego, zajmują się również jego promocją.